– Københavns Universitet

Videresend til en ven Resize Print Bookmark and Share

Datalogisk Institut, DIKU > Presse og formidling

På denne side finder du kontaktoplysninger på DIKUs pressemedarbejdere, samt en liste over vores eksperter inden for en bred vifte af datalogiske områder, relevante publikationer, billeder og grafik og links til vores sociale medier.

Har du noget indhold, du ønsker, at vi skal formidle via DIKUs kanaler er du også velkommen til at kontakte os.

PRESSEKONTAKT

DIKUs kommunikationsenhed kan hjælpe dig med at finde den rette ekspertkilde til din historie samt skaffe dig yderligere information, billeder, video mv. der kan være relevant. Du er velkommen til at kontakte:

Inge Hviid Jensen
Leder af DIKU Kommunikation & Erhvervssamarbejde
E-mail: ihjensen@di.ku.dk

NB
I perioden frem til den 1. april 2017 bedes du kontakte:
Tina Virenfeldt Kristensen, tikr@di.ku.dk

EKSPERTLISTE

Algoritmer - Optimering - Datastrukturer

Professor Mikkel Thorup
mthorup@di.ku.dk
+45 23 83 99 52

Algoritmer - Big Data - Netværk - Digitale undervisningsplatforme

Professor Stephen Alstrup
s.alstrup@di.ku.dk
+45 35 33 56 91

Big Data - Maskinlæring - Data Science

Professor Christian Igel
igel@di.ku.dk
+45 21 84 96 73

Computer Vision - Modeller af hjerner og hjerter - Medicinsk billedbehandling

Lektor Jon Sporring
sporring@di.ku.dk
+45 24 48 28 94

Modellering af den menneskelige krop - Modellering af væsker og deformerbare genstande

Lektor Kenny Erleben
kenny@di.ku.dk
+45 29 63 11 08

Human-Computer Interaction (HCI) - Brugergrænseflader - Brugertest

Professor Kasper Hornbæk
kash@di.ku.dk
+45 35 32 14 25

Mobile Devices - Augmented Reality - HCI

Lektor Sebastian Boring
sebastian.boring@di.ku.dk
+45 51 31 96 72

Computer Supported Cooperative Work (CSCW) - Scrum - IT-udvikling i konfliktområder

Professor Pernille Bjørn
pernille.bjorn@di.ku.dk
+45 53 41 45 52

Offentlig IT

Lektor Erik Frøkjær
erikf@di.ku.dk
+45 35 32 14 56

Privacy og datasikkerhed

Lektor Ken Friis Larsen
kflarsen@di.ku.dk
+45 51 94 65 45

ABONNÉR PÅ DIKUs NYHEDSBREV

DIKU udsender 3-4 gange om året nyhedsbrevet @DIKU.

Se en oversigt over gamle nyhedsbreve og tilmeld dig vores nyhedsbrev her

ABONNÉR PÅ DIKUs ARRANGEMENTER

DIKU udsender løbende information om sociale begivenheder og arrangementer per mail.

Tilmeld dig mail-listen her

PUBLIKATIONER OG MEDIEARKIV

Find de nyeste publikationer, logoer og relevante billeder her

DIKU PÅ DE SOCIALE MEDIER

DIKU er til stede på flere sociale medier og med forskellige målgrupper for øje.

Læs mere

HAR DU FORSLAG TIL INDHOLD PÅ DIKUs KOMMUNIKATIONSKANALER?

På DIKUs hjemmeside, sociale medier og interne kommunikationskanaler vil vi gerne formidle relevant indhold så som arrangementer (for studerende og forskere), nyheder mv. inden for datalogiens verden. Ligger du inde med noget indhold, du vil have os til at dele i vores kanaler?

Send input til kom@di.ku.dk (vi forbeholder os retten til at bearbejde indholdet, så det passer ind i DIKUs kommunikative linje)