IBMer for en dag – Københavns Universitet

Videresend til en ven Resize Print kalender-ikon Bookmark and Share

Datalogisk Institut, DIKU > Begivenhedsmappen > Begivenheder 2011 > IBMer for en dag

IBMer for en dag

 

Kunne du tænke dig at få indsigt i hvordan det er arbejde i verdens største IT- og konsulentvirksomhed?

Det får du muligheden for ved arrangementet IBM'er for en dag, som giver kandidatstuderende mulighed for at få et indblik i den karrierevej de overvejer at tage. Dagen er bygget op på 5 forskellige linjer, som hver giver mulighed for at opleve arbejdsopgaverne, der er tilknyttet den pågældende karrierevej.

Formål:
At vise Kandidatstuderende hvad de kan bruge deres uddannelser til efter endte studier. Og samtidig vise hvordan det er at arbejde i verdens største IT- og konsulentvirksomhed.

Vi tilbyder at komme tættere på disse karriereveje:

- Projektleder
- Management-konsulent
- IT Arkitekt/Specialist
- Human Ressource professionel
- Salgs Specialist

Dagsorden
Velkomst 9.00-10.00
Præsentation af IBM (karrieudvikling) 10.00-10.30
Inddeling i Professioner 11.00-12.00
Frokost 12.00-12.30
Work Shop: Professioner 12.30-15.30
Afrunding på dagen i plenum 15.30-16.00

Praktiske forhold:
Arrangementet er gratis og der er frokost inkluderet.
Det afholdes i København den 27. september på vores lokation på Lyngbyvej 2, 2100 København .

Få pladser. Tilmelding nødvendig:
Følg instruktionerne på www.facebook.com/IBMDK